+48 600-457-914biuro@made-in-heaven.olsztyn.plBałtycka 90, 10-143 Olsztyn
Na czym polega fenomen komory hiperbarycznej?
Wszyscy wiemy, że tlen jest niezbędny do życia. Natomiast nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jego rola w organizmie nie zaczyna i kończy się na płucach. Poprawny dopływ tlenu jest kluczowy dla gojenia ran i urazów. Jednak tlen, który wdychamy, nie zawsze jest wystarczający, aby stymulować sprawniejsze funkcjonowanie organizmu czy gojenie ran. Jak zatem prawidłow wzmocnić komórki i tkanki skoncentrowanym tlenem o nieocenionych zaletach dla zdrowia?
Odpowiedzią na to pytanie są komory hiperbaryczne i terapie w nich przeprowadzane. Ta bezpieczna i naturalna metoda, wykorzystuje moc tlenu pod ciśnieniem, do rewitalizacji i regeneracji organizmu. Wymienione poniżej pięć zalet komory hiperbarycznej, pokaże prawdziwą wartość tlenoterapii jako metody leczenia szerokiej gamy urazów, ran i innych problemów zdrowotnych. Wyjaśni także, dlaczego komora hiperbaryczna opinie ma zazwyczaj entuzjastyczne.
Komora hiperbaryczna – na co pomaga?
Badania naukowe wymieniły korzyści płynące z tlenoterapii w komorze hiperbarycznej i potwierdziły, że jest to wartościowa terapia dla pacjentów doświadczających szerokiej gamy problemów ze zdrowiem.
Zmniejszanie obrzęków
Stan obrzęku występuje, gdy w jamach ciała lub tkankach gromadzi się zbyt dużo płynu wodnego. Obrzęk może wystąpić wszędzie - od mózgu do serca. Ponieważ obrzęk zwiększa ciśnienie w tkankach i ogranicza krążenie, automatycznie hamuje gojenie się ran.
Jedną z zalet komór hiperbarycznych jest to, że zmniejszają one obrzęki, stymulując lepsze krążenie. Płyny nagromadzone w organizmie mogą swobodnie się przemieszczać w celu przefiltrowania, a kolejno eliminacji. W rezultacie zranione tkanki są lepiej dotlenione, a proces gojenia może być przyśpieszony.
Hiperoksydacja tkanek
Kiedy tkanka jest hiperoksydowana, nasyca się tlenem stymulującym gojenie. Tkanki ulegają reepitelializacji, czyli zwiększeniu liczby komórek nabłonkowych odpowiedzialnych za zamykanie ran i tworzenie bariery ochronnej na skórze.
Badania wskazują, że hiperoksydacja tkanek poprzez zabiegi za pomocą komory hiperbarycznej, może zwiększyć tempo zamykania ran aż o 69%! Jest to szczególnie korzystne dla dorosłych chorych na cukrzycę, którzy są znacznie bardziej narażeni na niegojące się (“ślimaczące”) rany.
Zwiększona aktywność antybakteryjna leukocytów
Kiedy ciało zostaje dotlenione w wyniku zabiegu tlenoterapii, jego aktywność antybakteryjna natychmiast wzrasta. Leukocyty (rodzaj białych krwinek), nabierają siły rozpędu dzięki tlenowi. Są w stanie skuteczniej zabijać niebezpieczne bakterie i wolne rodniki, jednocześnie usuwając martwe resztki komórkowe.
Badania podają, że leukocyty osiągają najlepsze wyniki przy poziomie tlenu powyżej 300 mmHg, co jest możliwe do osiągnięcia tylko przy użyciu tlenu pochodzącego z komory hiperbarycznej.
Zwiększona angiogeneza
Angiogeneza jest funkcją tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Bez angiogenezy tkanka nie może przetrwać, a co ważniejsze poddać się naprawie po przebytym urazie. Ponieważ poziom tlenu w organizmie bezpośrednio wpływa na tempo i jakość angiogenezy, tylko zabieg taki jak tlenoterapia, może bezpośrednio stymulować i usprawniać tworzenie nowych naczyń krwionośnych.
Dodatkowo komory wspomagają optymalną syntezę kolagenu - jednego z najbardziej istotnych składników naczyń krwionośnych I skóry. Kolagen jest ich podstawowym budulcem i stanowi aż 80% suchej masy naszej skóry. Porównać go można do strukturalnego rusztowania, organizującego się w wiązki splecionych ze sobą włókien. Brak kolagenu (najbardziej widoczny gołym okiem) objawia się w wiotczeniu skóry.
Stymulacja czynników wzrostu
Kiedy w czasie zabiegu ciało jest nasycane 100% tlenem, czynniki wzrostu w płytkach krwi ulegają aktywacji. Ten rodzaj peptydów jest niezwykle silnymi białkami, które regulują wzrost i różnicowanie się komórek w organizmie. Stymulują one również główne składniki procesu gojenia się ran, takiech jak leukocyty i fibroblasty. Ponieważ tlenoterapia stymuluje aktywność czynników wzrostu, stwarza tym samym najlepsze warunki do zabliźniania się ran.
Jak widać pozytywne opinie o komorach hiperbarycznych wcale nie są przesadzone, a samą komorę hiberbaryczną i jej zalety najlepiej przetestować na własnej (dosłownie) skórze.