+48 600-457-914biuro@made-in-heaven.olsztyn.plBałtycka 90, 10-143 Olsztyn
Dermatologia
Tlenoterapia hiperbaryczna może nam w znaczny sposób pomóc przywrócić prawidłową pracę organizmu. Dzięki dotlenieniu tkanek w naszych organizmach poprawiamy pracę układu krwionośnego co jest pierwszym efektem zauważalnym już po kilku zabiegach. Również dzięki tlenowi przyśpieszamy procesy syntezy kolagenu oraz elastyny, usuwania się toksyn z organizmu, przyśpieszamy namnażanie skóry właściwej. Finalnie dzięki tym zabiegom cera staje się promienna i odmłodzona.
Dotlenione, czyli lepiej odżywione komórki są w stanie sprawniej funkcjonować. Oprócz tego organizm zyskuje zdolność do redukcji szkodliwych produktów przemiany materii. Nierzadko odpowiadają one za pojawianie się bądź nasilanie objawów chorób przewlekłych. Dodatkowo tlen redukuje stany zapalne, poprawia pracę układu odpornościowego i oczyszcza ciało.
Jak to się ma do chorób skóry? Lepiej zaopatrzona w tlen skóra jest w stanie goić się w szybszym tempie. Dotyczy to zarówno ran wynikających z przebiegu chorób, jak i tych powstałych na skutek jakichś urazów. HBOT stymuluje tkanki skóry do szybszej regeneracji. Za jej sprawą powstają też nowe naczynia krwionośne, które usprawniają mikrokrążenie. Poprawa ukrwienia oddziałuje korzystnie m.in. na skórę osób dotkniętych przewlekłym trądzikiem, łupieżem czy zakażeniami grzybiczymi.
Jedną z korzyści jakie daje HBOT jest przyspieszone usuwanie toksyn. Wziąwszy pod uwagę, że skóra odgrywa ogromną rolę w procesie detoksykacji, a toksyny najczęściej dają o sobie znać właśnie w postaci wyprysków czy przebarwień, sprawne i skuteczne usunięcie toksyn może przynieść nieoczekiwane rezultaty jeśli chodzi o wygląd skóry.
"W leczeniu pięciu na sześć przypadków problemów skórnych uciekamy się do tlenoterapii pod ciśnieniem 2 ATA. Postęp w terapii za każdym razem jest zaskakujący."
- twierdzi dr James E. Fulton Jr., dermatolog z Newport Beach
Dowodem naukowym potwierdzającym korzystny wpływ tlenu hiperbarycznego w terapii atopowego zapalenia skóry jest badanie: „Leczenie tlenoterapią hiperbaryczną (HBOT) jako opcja terapeutyczna dla chorych na atopowe zapalenie skóry (AZS) – doświadczenia własne i przegląd piśmiennictwa” w którym 10 pacjentów, chorujących na ciężką postać atopowego zapalenia skóry poddano serii 10 hiperbarycznych ekspozycji tlenowych. W wyniku zastosowanej terapii u wszystkich osób wystąpiła istotna poprawa miejscowa w zakresie zmian skórnych oraz zmniejszenie odczuwanego świądu
Leczeniu terapią hiperbaryczną z powodzeniem poddają się tzw. choroby z autoagresji, np. pokrzywka. Poza tym przewlekłe zakażenia skórne, bakteryjne i grzybiczne, stany zapalne, alergie różnego pochodzenia, łuszczyca, trądzik a także nadżerki.
- Yeong- Chin wraz z zespołem zaobserwowali poprawę stanu zdrowia 40- letniej pacjentki poddanej serii 28 zabiegów w komorze hiperbarycznej. Badacze podają, iż hiperbaria tlenowa przyspiesza regenerację tkanek, działa przeciwobrzękowo, wspomaga angiogenezę naczyń krwionośnych, a przede wszystkim redukuje markery stanów zapalnych.
Korzystny wpływ tlenoterapii hiperbarycznej opisuje także Rabrenović M. z zespołem, którzy przebadali 18 kobiet chorujących na toczeń rumieniowaty. Badane osoby zostały poddane serii 10 zabiegów, 60 minut dziennie pod ciśnieniem 2 ATA. U osób poddanych terapii zaobserwowano znaczne osłabienie objawów choroby przez około 20 miesięcy. Badacze zaobserwowali znaczne obniżenie poziomu anionu ponadtlenkowego, dysmutazy ponadtlenkowej oraz katalazy, której poziom obniżał się również po zakończeniu terapii. Zauważono również obniżenie stresu oksydacyjnego. Badacze zauważyli pozytywny wpływ hiperbarii tlenowej na dotlenienie tkanek, zmniejszenie stanów zapalnych w organizmie, wspomaganie odkładania kolagenu w skórze, pobudzenie procesu angiogenezy oraz destrukcyjny wpływ na bakterie beztlenowe. Naukowcy wskazują leczenie w komorach hiperbarycznych jako skuteczną metodę leczenia tocznia rumieniowatego.
O efektach skuteczności Hiperbarii tlenowej w przypadku osób chorujących na toczeń rumieniowaty układowy w swojej publikacji donoszą Intsar S. z zespołem. Autorzy zauważyli, że zastosowanie Hiperbarii tlenowej znacznie wpływa na przyspieszenie leczenia owrzodzeń skóry, stymuluje układ immunologiczny oraz eliminuje beztlenowe mikroorganizmy.