+48 600-457-914biuro@made-in-heaven.olsztyn.plBałtycka 90, 10-143 Olsztyn
Medycyna sportowa
W medycynie sportowej częstym problemem są urazy tkanek miękkich. Czas regeneracji kontuzji jest stosunkowo długi co uniemożliwia dalszy trening sportowca. Tlenoterapia hiperbaryczna – unikalna terapia zwiększająca dowóz tlenu w komórkach – może służyć w tym momencie za idealne rozwiązanie, gdyż przyspiesza leczenie urazów, gojenie się ran i skraca czas powrotu do zdrowia sportowca. Ma pozytywny wpływ na procesy metaboliczne i regeneracyjne zachodzące w tkance kostnej, chrząstce oraz w mięśniach szkieletowych. Zwiększa zdolność czerwonych krwinek i osocza do przenoszenia tlenu do komórek, umożliwia produkcję i odkładanie kolagenu w tkankach, zmniejsza stan zapalny i wspomaga rewitalizację uszkodzonych tkanek.
Terapia HBOT zyskuje coraz większe uznanie wśród lekarzy z zakresu medycyny sportowej. Po terapii w komorze hiperbarycznej dotleniają się nie tylko mięśnie ale również mózg, co powoduje lepszą ich pracę. Wielu światowej sławy sportowców korzysta z dobrodziejstwa terapii hiperbarycznej.
Niektórzy trenerzy stosują terapie HBOT jako zamiennik treningu wysokościowego lub nielegalnego „dopingu krwią”.. Hiperbaria nazywana jest "legalnym dopingiem". To sprawdzony i legalny sposób na regenerację organizmu po wyczerpującym treningu czy zawodach. Dotlenienie komórek i tkanek zmniejsza uczucie zmęczenia, odkwasza organizm, redukuje tkankę tłuszczową, niweluje stany zapalne oraz wspiera pracę systemu immunologicznego. Terapia hiperbaryczna jest dla każdego narażonego na intensywny wysiłek fizyczny.Stosowanie środków dopingowych w sporcie jest procesem nielegalnym i krzywdzącym dla zdrowia sportowca. Komora hiperbaryczna jest zdrową alternatywą poprawy wydolności organizmu średnio o 10%. W 2006 roku Światowa Agencja Antydopingowa w komisji etyki orzekła, że komory hiperbaryczne zwiększają wydolność organizmu. Jednocześnie komitet wykonawczy powstrzymał się od dodania ich do listy zakazanych substancji i metod.
Inną, bardzo istotną zaletą korzystania z komory hiperbarycznej w czasie rehabilitacji po urazie sportowym jest zmniejszenie prawdopodobieństwa powstania powikłań, np.: stanu zapalnego czy wzmożonego obrzęku. To również skraca czas powrotu do pełni sił. Nie bez znaczenia jest przy tym także ogólna poprawa odporności organizmu, która pozwala na skuteczną walkę z infekcjami. Terapia hiperbaryczna stosowana jest przede wszystkim przez profesjonalnych sportowców, jednak polecana jest również amatorom, którym zależy na szybszym powrocie do zdrowia po przeżytym urazie.
Podstawowe korzyści dla sportowców wynikające z zabiegów w komorze hiperbarycznej:
• poprawa wydolności i kondycji fizycznej,
• regeneracja organizmu po wysiłku,
• regeneracja mięśni, zmniejszenie zakwaszenia,
• rekonwalescencja urazów sportowych,
• rekonwalescencja po urazach kości i tkanek miękkich kończyn,
• znacząca poprawa metabolizmu,
• redukcja tkanki tłuszczowej,
• przyspieszenie procesów rekonwalescencji,
• zmniejszenie odwodnienia organizmu,
• podwyższenie poziomu tlenu w tkankach