+48 600-457-914biuro@made-in-heaven.olsztyn.plBałtycka 90, 10-143 Olsztyn
Migrena
Obecnie migrena jest uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych. Nic dziwnego. Z roku na rok rośnie liczba osób, które się z nią borykają. Według różnych statystyk cierpi na nią od 10 do 20 procent populacji. Jak dotąd nie poznano dokładnie mechanizmów wywołujących migrenę. Nie wiadomo, jak ją leczyć skutecznie i na stałe. To przewlekłe schorzenie neurologiczne, które nie pozwoli się lekceważyć.
Dolegliwość, na którą może cierpieć nawet do 20 % populacji, okazuje się bardzo trudna do leczenia. Czy tlenoterapia hiperbaryczną jest nadzieją dla migrenowców? Badania wskazują, że jest to bardzo możliwe.
Okazuje się, że nie ma w tym przypadku żadnych szczególnych predyspozycji. Migrena dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Często atakuje także dzieci. Objawia się jednostronnym bólem głowy, na ogół zlokalizowanym tuż nad skronią, który rozlewa się później na całą czaszkę. Nigdy też nie wiadomo, kiedy migrena minie. Trwać może zarówno kilka godzin, jak i kilka dni. Bardzo często powraca.
Osoby, które od lat cierpią na migrenowe bóle głowy niekiedy potrafią przewidzieć kolejny atak bólu. Pojawia się bowiem wówczas u nich światłowstręt, rozdrażnienie czy charakterystyczne uczucie pulsowania w głowie. Czasem migreny powoduje nieodpowiedni sposób odżywiania się, brak ruchu, niezdrowy tryb życia, spędzanie czasu przed ekranem komputera, palenie papierosów, picie alkoholu itd. Warto więc te przyczyny wyeliminować ze swojego życia, o ile jest to możliwe. Niekiedy migrenowe bóle głowy są dziedziczone po przodkach i mają związek z nadwrażliwością neuronaczyniową mózgu. Od jakiegoś czasu w leczeniu migreny wykorzystuje się komory hiperbaryczne.
Pierwsze wzmianki o stosowaniu HBOT u migrenowców pojawiły się kilkadziesiąt lat temu. Na przełomie lat 30. i 40. w Mayo Clinic w Rochester podawano chorym podwyższone dawki tlenu. Pacjenci odczuwali znaczną ulgę. Kilka dekad później dr Kudrow wdrożył tlenoterapię do leczenia klasterowych bólów głowy. Obserwował wpływ zmian zegara biologicznego na występowanie ataków migren. Wykazał, że zaburzenia rytmu okołodobowego obniżały poziom tlenu w mózgu. Taki stan (niedotlenienie) pojawiał się tuż przed napadem migrenowego bólu głowy. Przyczyną wystąpienia ataku może być opuchnięcie naczyń krwionośnych w mózgu. HBOT zmniejsza opuchliznę, sprawiając, że ból ustępuje. Dotlenienie mózgu przekłada się bezpośrednio na redukcję dolegliwości.
W trakcie zabiegu w komorze hiperbarycznej znacznie poprawia się przepływ krwi w mózgu, co wpływa na zmniejszenie objawów migreny. Wzrost tlenu w krwi pacjenta uzupełnia braki w tkance mózgowej, obkurcza naczynia krwionośne i ostatecznie eliminuje objawy migreny. Efekt działania terapii występuje już po kilku minutach od rozpoczęcia leczenia i ma trwałe rezultaty. Pacjenci korzystający z zabiegów w komorze hiperbarycznej zauważyli, że objawy migreny rzadziej występują lub ustępują całkiem.
W trakcie zabiegu w komorze hiperbarycznej znacznie poprawia się przepływ krwi w mózgu, co wpływa na zmniejszenie objawów migreny. Dzięki temu, że tlen dużym stężeniu pojawia się w krwi ale także w osoczu jak i płynie mózgowo rdzeniowym uzupełnia braki w tkance mózgowej, obkurcza naczynia krwionośne i ostatecznie eliminuje objawy migreny. Efekt działania terapii występuje już po kilku minutach od rozpoczęcia leczenia i ma trwałe rezultaty. Pacjenci korzystający z zabiegów w komorze hiperbarycznej zauważyli, że objawy migreny rzadziej występują lub ustępują całkiem.
W wyniku serii 9 badań, w których udział wzięło 201 uczestników, okazało się, że tlenoterapia hiperbaryczna skutecznie usuwa ostre stany migrenowe. Badania objęły ocenę normobarycznej oraz hiperbarycznej terapii tlenowej. Terapia normobaryczna polegała na oddychaniu czystym tlenem w ciśnieniu atmosferycznym, podczas gdy w trakcie terapii hiperbarycznej pacjenci oddychali czystym tlenem w podwyższonym ciśnieniu.
Pięć badań porównało terapię hiperbaryczną z placebo w leczeniu migreny; dwa badania porównały terapię hiperbaryczną z placebo w leczeniu klasterowych bólów głowy; dwa badania natomiast były poświęcone zastosowaniu terapii normobarycznej w leczeniu klasterowych bólów głowy.
Zarówno opublikowane badania, jak i praktyka potwierdzają, że komora hiperbaryczna jest skuteczna jeśli chodzi o przerwanie ataku migreny u 80 % pacjentów już po 40 minutach zabiegu. Effedal et al w 2004 r. zaobserwowali, że profilaktyczne stosowanie HBOT zmniejsza ilość napadów i ich natężenie. Liczba pacjentów, którzy odnotowali poprawę, była znacznie większa niż pacjentów poddanych placebo.