+48 600-457-914biuro@made-in-heaven.olsztyn.plBałtycka 90, 10-143 Olsztyn
Borelioza
Choroba z Lyme, znana również jako borelioza, jest powodowana przez spiralną bakterię zwaną Borrelia burgdorferi. Jest to najczęściej rozpoznawana choroba przenoszona przez kleszcze. Chociaż choroba znana była od ponad 100 lat, dopiero w 1982 roku Willy Burgdorfer odkrył, że jest ona spowodowana przez bakterie znajdujące się w jelitach kleszczy. Szacuje się, że co roku w Polsce dziesiątki tysięcy osób zakaża się tą chorobą!
Po przedostaniu się krętka Borelli do krwioobiegu następuje okres boreliozy uogólnionej. Objawy występujące najczęściej to: mdłości, bóle głowy, bóle pleców, bóle mięśni, bóle stawów, apatia, lekka gorączka, sztywnienie karku, obrzęk węzłów chłonnych. Mogą wystąpić objawy stawowe (np. przemijające obrzęki stawów), objawy sercowe (np. zapalenie osierdzia) oraz objawy ze strony narządu wzroku (np. zapalenie mięśni okołooczodołowych). Najbardziej niebezpieczne i najtrudniejsze diagnostycznie są objawy ze strony centralnego układu nerwowego.
HbOT najskuteczniej wspiera leczenie boreliozy przy równoczesnej antybiotykoterapii, zwiększając skuteczność farmaceutyków i podnosząc naturalną odporność organizmu. Natlenianie przyspiesza regenerację, przepływ krwi, a równocześnie eliminuje toksyny w organizmie. To niezbędne czynniki umożliwiające wyeliminowanie bakterii Borrelia burgdorferi, powodującej schorzenie.
Tlenoterapia hiperbaryczna redukuje stany zapalne i już na początku terapii może złagodzić lub eliminować niektóre z objawów przewlekłej infekcji. Dodatkowo regularne sesje HBOT wspierają organizm podczas długotrwałej antybiotykoterapii. Tlen to silny środek bakteriobójczy, zaś Borrelia burgdorferi (bakterie wywołujące boreliozę) umierającą w obfitej ilości tlenu. Co ważne: tlenoterapia jest skuteczna wobec baterii beztlenowych, które wywołują wiele infekcji zagrażających życiu.
Badania Fife’a
W 1998 r. dr William Fife przeprowadził badania obrazujące wpływ HBOT na pacjentów chorych na boreliozę. Wszyscy pacjenci mieli pozytywne wyniki Western Blott oraz objawy utrzymujące się pomimo stosowanej antybiotykoterapii, w niektórych przypadkach dożylnej. Stan wielu pacjentów pogarszał się pomimo leczenia.
Chorych sprężano do ciśnienia 2,36 ATA i podawano im do oddychania czysty tlen. Zabiegi odbywały się 5 dni w tygodniu i trwały 60 minut. 91 pacjentów poddano w sumie 1 995 zabiegom tlenoterapii hiperbarycznej (11 pacjentów wyeliminowano z badania ze względu na inne dolegliwości).
Wyniki
Skuteczność HBOT oszacowano na podstawie rozbudowanej ankiety. Okazało się, że aż 84,8 % pacjentów zaobserwowało dużą poprawę – eliminację lub znaczne osłabienie symptomów. Zaledwie 12 osób (13,1 %) oceniło, że kuracja HBOT nie przyniosła żadnych rezultatów.
Przed leczeniem w komorze średnia liczba punktów na skali o zakresie 270 wynosiła 114,12. Po zabiegach liczba ta spadła do 49,27. U 58 % ankietowanych liczba punktów spadła o 41,86 punktu lub więcej.
Terapia tlenowa w komorze hiperbarycznej jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i pozbawionym nieprzyjemnych skutków ubocznych. Przeciwnie, powoduje polepszenie samopoczucia, wzrost energii, a niekiedy nawet stany euforyczne. Działanie to występuje zawsze przy podniesieniu ilości tlenu dostarczanego organizmowi. Na działanie tlenu silnie podatne są komórki nerwowe organizmu, często uszkodzone przez boreliozę.
Co do skutecznego działania tlenu hiperbarycznego na proces eliminowania z naszego organizmu krętków Borelli nie ma dziś już wątpliwości. Pojawiają się natomiast często pytania dotyczące skuteczności terapii przy koinfekcjach boreliozy (np. Bartonella, Mycoplazma) powodowanych przez bakterie tlenowe, wirusy czy pierwotniaki. Odpowiedź tlenowców na działanie tlenu hiperbarycznego jest dwojaka – ciśnienie 0,6-1,3 ATA (60-130KPa) sprzyja ich rozwojowi. Natomiast stosowanie ciśnienia powyżej 1,3ATA wpływa na ich rozwój hamująco. Toksyczność tlenu dla mikroorganizmów jest uzależniona więc wprost zarówno od długości ekspozycji na tlen (liczba zabiegów), jak i zastosowania właściwego ciśnienia (powyżej 1,3ATA).
Bakterie Borrelia burgdorferi są mikroaerofilne i ulegają zniszczeniu w środowisku z wysokim stężeniem tlenu. Dodatkowo zabiegi w komorze hiperbarycznej zwiększają liczbę multipotencjalnych komórek macierzystych, które przemieszczają się do uszkodzonych komórek i tkanek, powodując ich regenerację. Dzięki temu pacjent szybciej wraca do zdrowia i pełnej formy.