+48 600-457-914biuro@made-in-heaven.olsztyn.plBałtycka 90, 10-143 Olsztyn
Depresja
Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że depresja należy do najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Według badań w ciągu swojego życia zachoruje na nią nawet kilkanaście procent populacji. Tyle samo dotknie epizod depresyjny (łagodny, umiarkowany, ciężki), zwany też depresją epizodyczną. Zaburzenie objawia się m.in. pesymistycznym nastawieniem i brakiem zdolności do odczuwania radości oraz zadowolenia. Należy przede wszystkim pamiętać, że depresja jest chorobą, a nie tylko stanem przygnębienia czy chandry. Podejrzewając u siebie lub o bliskiej osoby depresję, konieczne jest uświadomienie sobie problemu oraz chęć walki z nim. Właśnie dlatego, jeśli podejrzewasz depresję u siebie bądź u bliskiej osoby, możesz wykupić pakiet zabiegów tlenoterapii, które z pewnością okażą się bardzo pomocne w zwalczaniu stanów depresyjnych, złego samopoczucia i chronicznego przygnębienia.
Depresja nie pozwala na pozytywną ocenę własnego życia, czy to w teraźniejszości, czy przyszłości. Celuje w samoocenę i wprawia człowieka w permanentny lęk. Poczucie bezsensu i beznadziei w końcu prowadzi do myśli, że ulgę przyniesie śmierć.
Chory nierzadko ma objawy o podłożu fizycznym. Pojawiają się u niego problemy z regularnym snem (bezsenność, sen krótki, płytki, przerywany). Cierpi na brak apetytu albo przesadny apetyt. Występują zaburzenia koncentracji, pogorszenie pamięci, spadek libido. U kobiet dochodzi do zaburzeń miesiączkowania oraz zmian w cyklu.
Istnieją badania donoszące o przeciwdepresyjnym działaniu tlenoterapii hiperbarycznej. A poprawa nastroju idzie w parze z korzyściami jeśli chodzi o funkcjonowanie mózgu w ogóle – u poddanych badaniu pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi różnego typu obserwuje się usprawnienie metabolizmu komórek nerwowych, dotlenienie obszarów objętych hipoksją, poprawę pamięci, lepszą koncentrację, lepsze wyniki w testach na inteligencję oraz zmniejszenie dolegliwości depresyjnych (ocena z użyciem skali depresji Hamiltona).
Przeprowadzono badanie z udziałem rekonwalescentów po przebytym krwotocznym udarze mózgu u których zdiagnozowano depresję. 60 pacjentów z ww symptomami podzielono na dwie grupy – 30-osobową grupę poddaną terapii HBOT oraz 30-osobową grupę kontrolną leczoną lekiem Deanxit. Skuteczność terapii oceniano przed i 4 tygodnie po badaniu za pomocą skali depresji Hamiltona. Okazało się, że w obu grupach zaobserwowano poprawę w samopoczuciu, przy czym poprawa w grupie HBO była dużo większa niż w grupie kontrolnej.
Hiperbaryczna terapia tlenowa jest skuteczną metodą dostarczenia tlenu do wszystkich komórek ciała. Tlen hiperbaryczny wysyca hemoglobinę, osocze, układ limfatyczny i płyn mózgowo-rdzeniowy, dzięki czemu znacząco poprawia się metabolizm komórek nerwowych oraz zaopatrzenie neuronów w składniki odżywcze. Między innymi dlatego, tlen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu – w tym układu nerwowego. Nie dziwi więc, że dostarczenie mózgowi ogromnej dawki tlenu, w dodatku pod wysokim ciśnieniem, może wpływać na poprawę nastroju i ogólnego samopoczucia, a przy regularnym korzystaniu z tlenoterapii również na polepszenie stanu zdrowia.Efekt poprawy nastroju w wyniku zastosowania hiperbarycznej terapii tlenowej jest zazwyczaj wyraźnie odczuwalny już po pierwszym zabiegu w komorze hiperbarycznej.
Tlenoterapia jest w stanie diametralnie poprawić samopoczucie nie tylko poprzez zbawienne działanie tlenu na organizm. Zabieg w komorze hiperbarycznej bardzo relaksuje i sprawia przyjemność osobie, która go zażywa, co w istotny sposób ma przełożenie na nastrój i ogólne samopoczucie. Odpowiednie dotlenienie tkanek podczas zabiegów HBO, powoduje zmniejszenie lęku i poprawę nastroju.