+48 600-457-914biuro@made-in-heaven.olsztyn.plBałtycka 90, 10-143 Olsztyn
Ortopedia
Hiperbaryczna terapia tlenowa przyspiesza regenerację chorób układu kostnego po wszelkiego rodzaju urazach, złamaniach czy zabiegach chirurgicznych. Tlen hiperbaryczny wpływa na dotlenienie tkanki kostnej, chrząstek, stawów oraz mięśni szkieletowych, wzrasta też produkcja komórek macierzystych.
Urazy, złamania, zwichnięcia, kontuzje, bóle kręgosłupa czy poważne choroby układu kostnego często wymagają długiej i wymagającej rehabilitacji oraz stałej opieki ortopedycznej. Jednak jak pokazały badania, tlenoterapia jest bardzo pomocna w ich leczeniu. Zabiegi w komorze hiperbarycznej przyspieszają procesy regeneracyjne aż o 70%. Zmniejszają ból, obrzęki i stany zapalne, pobudzają komórki do pracy oraz przyspieszają zrastanie się kości.
"W wysiłkach zmierzających do odratowania kończyn tlen hiperbaryczny może znacząco wzmacniać skuteczność leczenia; cofa niedotlenienie tkanek, pomaga w gojeniu się ran i zapobiega amputacji"
- mówi dr Jeffrey Niezgoda, dyrektor American College of Hyperbaric Medicine.
Tlenoterapia hiperbaryczna ma istotne znaczenie w leczeniu chorób układu kostno-stawowego, między innymi w:
- Urazach sportowych
W sporcie wyczynowym, jak i rekreacyjnym często dochodzi do uszkodzeń tkanek miękkich. Zastosowanie hiperbarii tlenowej powoduje znaczne skrócenie czasu powrotu do pełnej sprawności ruchowej. Polecana jest wyczynowym sportowcom z urazami mięśniowymi kończyn dolnych powstałymi w trakcie zawodów lekkoatletycznych, uprawiania piłki nożnej, hokeja i innych dyscyplin sportowych.
- Osteochondrozie
U pacjentów z nasilonymi dolegliwościami neurologicznymi w przebiegu osteochondrozy, szczególnie w połączeniu z leczeniem chirurgicznym, w przypadku braku odpowiedzi na leczenie konwencjonalne kuracja HBOT ma wysoko skuteczne wyniki leczenia.
- Zapaleniu kości
Zwiększenie ilości tlenu rozpuszczonego fizycznie w osoczu i poprawa przepływu krwi w uszkodzonych kończynach. W konsekwencji tego, wzrost ciśnienia tlenu w kościach i otaczających je tkankach miękkich prowadzi do pobudzenia aktywności makrofagów i fibroblastów- budulców tkanek kostnych oraz nasila angiogenezę- odbudowę naczyń krwionośnych, co powoduje ustępowanie stanu zapalnego i przyspieszenie procesu gojenia.
Ponadto, hiperbaria tlenowa wykazuje efekt bakteriobójczy, zwłaszcza w przypadku bakterii beztlenowych stanowiących częsty czynnik etiologiczny pourazowych zakażeń kości.
Leczeniu złamań kości metodą Ilizarova
Jedną z metod terapeutycznych stosowanych w ortopedii w leczeniu złamań otwartych kości długich jest technika Ilizarova. Ciężkim złamania towarzyszy różny stopień niedokrwienia oraz współistniejące urazy tkanek miękkich. Zastosowanie hiperbarii tlenowej przyspiesza zrost uszkodzonej kości oraz wpływa korzystnie na mikrokrążenie w okolicy rany pourazowej.
Fibromialgii
Fibromialgia to zespół chorobowy, który charakteryzuje się długotrwałym, uciążliwym, wieloogniskowym bólem tkanek miękkich o nieznanej etiologii. Po zastosowaniu hiperbarii tlenowej istotnie zmniejsza się liczba bolesnych punktów uciskowych oraz znamiennie podwyższa się próg bólowy.
Źródło: Sieroń Aleksander, Cieślar Grzegorz (red.) Zarys medycyny hiperbarycznej, 2006
W przypadkach chorobowych związanych z reumatoidalnymi i zwyrodnieniowymi chorobami stawów w każdej grupie pacjentów poddawanej terapii tlenem hiperbarycznym osiąga się wysoką skuteczność prowadzonego leczenia. U chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów w skojarzonym z HBOT leczeniu potwierdza się zmniejszenie nasilenia dolegliwości bólowych oraz obrzęku stawów kolanowych i stawów dłoni, a także spowolnienie procesu destrukcji stawów oceniane na podstawie badań USG. Działanie tlenoterapii hiperbarycznej pozwala na redukcję dawek niesterydowych leków przeciwzapalnych. U pacjentów z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa u 95% pacjentów obserwuje się korzystne efekty HBOT. Ten sam efekt tlenoterapii hiperbarycznej osiągany jest przy leczeniu zespołu Raynauda, owrzodzeń troficznych, zapalenia tętniczek paliczków oraz polineuropatii niedokrwiennej.
”W licznych pracach eksperymentalnych potwierdzono korzystne oddziaływanie hiperbarii tlenowej na przebieg procesów metabolicznych i regeneracyjnych zachodzących w tkance kostnej, chrząstce, strukturach okołostawowych oraz w mięśniach szkieletowych”.
- „Zarys medycyny hiperbarycznej” pod redakcją Aleksandra Sieronia i Grzegorza Cieślara, α-medica press, Bielsko Biała, 2007, str. 65
Tlen hiperbaryczny znajduje praktyczne zastosowanie w terapii m.in: zapalenia i martwicy kości, osteoporozy, fibromialgii, zespołu cieśni nadgarstka, reumatoidalnych chorób stawów czy bólów reumatycznych. Zabiegi w komorze hiperbarycznej pozwalają na skrócenie czasu rehabilitacji po wszelkiego rodzaju kontuzjach i szybszy powrót do zdrowia.