+48 600-457-914biuro@made-in-heaven.olsztyn.plBałtycka 90, 10-143 Olsztyn
Mózgowe Porażenie Dziecięce
Dziecięce porażenie mózgowe (MPD) występuje pod różnymi postaciami, ale zawsze upośledza koordynację ruchową. Jest to przewklekłe schorzenie neurologiczne, które może być spowodowane uszkodzeniami mózgu w życiu płodowym, w okresie okołoporodowym, lub po urodzeniu. W tej chorobie wciąż najlepsze efekty daje wszechstronne usprawnianie ruchowe. Tlenoterapia hiperbaryczna jest skuteczna w rehabilitacji dzięki likwidacji przyczyny pierwotnej choroby, a nie tylko łagodzenia jej skutków!
Brakuje jednak sposobów na ograniczenie uszkodzenia komórek nerwowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Dlatego to właśnie tlen podany podczas HBOT jest jedną z najbardziej obiecujących motod leczenia - ożywia uśpione neurony, pobudza je i przywraca ich funkcjonowanie, a przy tym sukcesywnie uaktywnia pracę całego systemu nerwowego. Zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej owocują u młodych pacjentów z porażeniem mózgowym pozytywnymi skutkami takimi jak ogólna poprawa motoryki, polepszenie wzroku, wzrost zainteresowania otoczeniem, poprawa samodzielności i interakcji z otoczeniem.
W przeszłości powszechną praktyką było stosowanie terapi tlenowej u pacjenta pediatrycznego. HBOT stosowano również w resuscytacji, niewydolności oddechowej, wrodzonych urazach czaszkowych, w chorobie hemolitycznej u noworodków, a także do zmniejszenia stężenia bilirubiny w surowicy krwi w celu zapobiegania rozwojowi zaburzeń neurologicznych. W przypadku niewydolności oddechowej wczesne zastosowanie tej formy terapii doprowadzało do poprawy aż 75% przypadków.
Tak jak w przypadku szeregu dolegliwości z dziedziny neurologii – w tym m.in. choroby Alzheimera, udarów mózgu, choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego czy urazowego uszkodzenia mózgu – tlenoterapia hiperbaryczna daje pozytywne rezultaty w leczeniu pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym.
Przykłady znacznej poprawy w wyniku tlenoterapii potwierdza m.in. dr Paul G. Harch w książce „The Oxygen Revolution: Hyperbaric Oxygen Therapy” (badany pacjent przed terapią nie przełykał samodzielnie i nie mówił, po terapii jadł samodzielnie, zaczął mówić i chodzić).
W 1989r. zaprezentowano wyniki badań z Brazylii. Grupę ponad 230 pacjentów chorych na porażenie mózgowe poddano dwudziestu 1- godzinnym zabiegom o ciśnieniu atmosferycznym 1,5 ATA (100% tlenu) 1-2 razy na dobę w komorze jednoosobowej. U 94,78% pacjentów zaobserwowano zmniejszenie spastyczności o połowę. Dalsza obserwacja 82 osób wykazała trwałe zmniejszenie spastyczności i lepszą kontrolę motoryczną u 62 z nich.
W 1995 roku Richard Neubauer zaczął wspomagać leczenie mózgowego porażenia dziecięcego za pomocą HBOT. Ze względu na rosnącą ilość niepotwierdzonych raportów na całym świecie, małe badanie pilotażowe w terapii HBOT dzieci z porażeniem mózgowym przeprowadzono w Wielkiej Brytanii w 1995 roku, które wykazało podobną poprawę w grupie poważnie chorych dzieci i doprowadziło do powstania Hyperbaric Oxygen Trust, organizacji charytatywnej wspomagającej leczenie dziecięcego porażenia mózgowego za pomocą tlenoterapii hiperbarycznej.
Wpływ terapi tlenowej w dziecięcym porażeniu mózgowym:
- zwiększa możliwości kontroli zwieraczy,
- wpływa pozytywnie na zdolności poznawcze, poprawia pamięć, zdolność koncentracji, rozumowanie i pojmowanie,
- wspomaga walkę z infekcjami bakteryjnymi i pasożytniczymi,
- ma wpływ na poprawę percepcji wzrokowej,
- poprawia jakość snu
- zmniejsza wzmożone napięcie mięśniowe,
- zwiększa aktywność dziecka i zainteresowanie otoczeniem,
- polepsza umiejętność komunikacji z otoczeniem
Tlenoterapia hiperbaryczna jest terapią wspomagającą, leczącą porażenie mózgowe u dzieci. Poprzez właściwe dotlenienie komórek nerwowych przyspiesza proces rehabilitacji psychoruchowej. Tlen podawany w komorze jest lepiej przyswajalny przez organizm niż ten w powietrzu atmosferycznym. Łatwiej przedostaje się do układu nerwowego oraz jego komórek, stymulując je do pracy. Jest w stanie nawet ośmiokrotnie zwiększyć wzrost komórek macierzystych. Tym samym daje tkankom szansę na szybszą regenerację.
Badania dowodzą, że regularne sesje tlenoterapii mogą zmniejszać skurcze mięśni przynajmniej o połowę. Przyczyniają się także do zwiększania zakresu kontroli nad nimi. Co więcej, uzyskane tą drogą postępy są permanentne.
W 2001 r., na II Międzynarodowym Sympozjum „Terapia Hiperbaryczna i Dzieci z Uszkodzeniem Mózgu” przedstawiono wyniki badań na 50 dzieciach, które poddano HBOT. W tym:
- 30 pacjentów miało spastyczne porażenie mózgowe,
- 8 pacjentów chorowało na hipotoniczne porażenie mózgowe,
- 12 pacjentów cierpiało na mieszane porażenie mózgowe.
Już po 20 sesjach tlenoterapii hiperbarycznej trwających od 40-50 min raz na dobę w ciśnieniu 1,5-1,7 ATA, doszło do poprawy ogólnej funkcji psychomotorycznej u 86% pacjentów. Progres odnotowano w:
- sprawności motorycznej,
- rozwoju funkcjonalnym,
- zdolności umysłowej,
- mowie,
- zdolnościach komunikacyjnych.
Zaleca się 40 zabiegów po 1 godzinie każdy, z ciśnieniem- 1,5 ATA. 1-2 razy dziennie z odstępem pomiędzy zabiegami w serii. Liczbę zabiegów w komorze trzeba ustalać indywidualnie dla każdego pacjenta. Powinna uwzględniać jego potrzeby oraz wykluczać ewentualne przeciwwskazania.