+48 600-457-914biuro@made-in-heaven.olsztyn.plBałtycka 90, 10-143 Olsztyn
Autyzm
Ja myślę i czuję tak samo jak inne dzieci. I chciałbym się tak samo zachowywać. Ale nie umiem. Ciągle robię dziwne rzeczy i wszyscy myślą, że jestem głupkiem. Ale mnie naprawdę ubrania bolą, dlatego krzyczę, (…) I światło mnie boli, i hałas. Dlatego chodzę w kominiarce. Wtedy mi się nic nie stanie, bo jestem schowany. Ale rodzice chyba tego nie lubią (…) Ale ja muszę. Wtedy się tak nie boję wszystkiego. I muszę się zawijać w koc i włazić pod materac. Lubię być taki ściśnięty, wtedy się uspokajam. Ale nie lubię, jak ktoś mnie dotyka. Nawet mama.
(fragment książki KOSMITA - autor : Roksana Jędrzejowska-Wróbel)
Większość z nas zna pojęcie “autyzm”. I kojarzy je najczęściej z niestandardowym zachowaniem czy problemem z komunikacją. Rozpowszechnienie zaburzeń ze spektrum autyzmu ocenia się na ok. 1%. Rodzaje autyzmu ogólnie wyróżnia się dwa: autyzm dziecięcy oraz autyzm atypowy. W szerszym jednak ujęciu, rozpatrując autyzm w kategorii całościowych zaburzeń rozwoju, mówić można o zaburzeniach ze spektrum autyzmu, do których zalicza się zdecydowanie więcej problemów niż dwie wymienione wyżej jednostki. Mowa rozwija się nieprawidłowo i często właśnie ten element choroby zauważają rodzice. Bywa, że dziecko uczy się sylab i pierwszych słów, a po kilku miesiącach jakby zapomina to, czego się nauczyło i rozwój jego mowy ulega wyraźnemu opóźnieniu w porównaniu ze zdrowymi dziećmi.
Zastosowania terapi tlenowej w autyźmie:
- poprawia u chorych kontakt wzrokowy,
- stymuluje rozwój mowy,
- obniża poziom stresu i poprawia jakość snu,- polepsza umiejętność komunikacji z otoczeniem,
- zmniejsza lękliwość i objawy frustracji
- poprawia u chorych kontakt wzrokowy,
- stymuluje rozwój mowy,
- obniża poziom stresu i poprawia jakość snu,- polepsza umiejętność komunikacji z otoczeniem,
- zmniejsza lękliwość i objawy frustracji
- poprawia apetyt i trawienie,
- wspomaga walkę z infekcjami bakteryjnymi i pasożytniczymi,
- poprawia dopływ krwi do mózgu,
- redukuje stany zapalne i stres oksydacyjny,
- mobilizuje produkcję komórek macierzystych,
- wpływa pozytywnie na zdolności poznawcze, poprawia pamięć i zdolność koncentracji,
- zwiększa aktywność dziecka i zainteresowanie otoczeniem,
- poprawia umiejętność radzenia sobie z rozwiązywaniem problemów
Amerykański zespół wykazał, że 40 godzin w komorze hiperbarycznej może poprawić funkcjonowanie dzieci z autyzmem. W badaniu wzięło udział 62 dzieci z autyzmem w wieku od 2 do 7 lat. U małych pacjentów stwierdzono nie tylko poprawę możliwości utrzymania kontaktu wzrokowego i samokontroli, lecz także poprawę interakcji z otoczeniem. Szef zespołu badawczego, dr Dan Rossignol początkowo sceptycznie odnosił się do tej metody leczenia. Jednak gdy terapia pomogła jego 2 synom, którzy cierpią na autyzm, postanowił zbadać sprawę głębiej.
Dr. Stephen Bent, profesor medycyny, aktualnie dyrektor projektu nad badaniami Autism Translating to Treatments (AT3) mającego na celu obserwację dzieci z autyzmem, wraz ze swoim zespołem University of California przeprowadził badania nad efektami leczenia dziesięciorga dzieci za pomocą terapii HBOT (serii 80 zabiegów 1-godzinnych). Do oceny efektów wykorzystano skalę zachowania mierzoną przez rodziców i lekarzy przed i po terapii. Po serii 80 zabiegów rodzice dostrzegli znaczne zmiany w zachowaniu swoich dzieci, jeśli chodzi o spadek drażliwości, ospałości i nadpobudliwości. Według skali PDD-BI Intencji Behawioralnych rodzice zauważyli zmniejszenie problemów związanych z zaburzeniami sensorycznymi oraz agresją, a także poprawę w kontakcie wzrokowym u dzieci, zmniejszenie napadów agresji oraz problemów żołądkowo-jelitowych.
Profesor Philip James, ekspert ds. medycyny hiperbarycznej, wykazał, że HBOT nie tylko stymuluje regenerację tkanek. Ma także znaczący wpływ na działanie genów. Część naukowców uważa, że zabieg w komorze pozwala zmniejszyć stan zapalny i poprawia dotlenienie tkanek mózgu, gdyż hiperbaria (czyli nadciśnienie) zwiększa rozpuszczalność tlenu w osoczu krwi. Dzięki zastosowaniu terapii hiperbarycznej uśpione komórki mózgowe zostają pobudzone do pracy.
Dr.Jamesa Neubreder - opiekował się 5000 dzieci z autyzmem, poświęcił na prace terapeutyczne 75000 godzin, twierdzi, że tlenoterapia hiperbaryczna jest jednym z najcenniejszych narzędzi w leczeniu autyzmu. 80% rodziców zauważyło pozytywne zmiany u swoich dzieci i mogło potwierdzić skuteczność tej terapii.
Dzieci z zaburzeniami zaliczanymi spektrum autystycznego są częstymi naszymi pacjentami. Terapia tlenem hiperbarycznym poprawia sprawność ich mózgów do tego stopnia, że jeden z naszych pacjentów w niedługim czasie od rozpoczęcia terapii zaczął mówić – ku wielkiej radości rodziny i oczywiście naszej! Na skutek tlenoterapii hiperbarycznej rodzice zauważają u swoich dzieci poprawę umiejętności komunikowania się. Dzieci zaczynają budować dłuższe zdania, stają się bardziej dociekliwe, nawiązują lepszy kontakt wzrokowy. Mają też większy apetyt do jedzenia – mówi Grzegorz Kaczyński, Certyfikowany Technik Hiperbaryczny Europejskiego Stowarzyszenia Hiperbarycznego oraz właściciel Centrum Rehabilitacji Hiperbarycznej ATAmed w Warszawie.
„Dominik w nowym miejscu spędził już kilka tygodni. Od samego początku poddano go terapii w komorze tlenowej.
– Udowodnione jest, że komora hiperbaryczna ma pozytywny wpływ na ludzi chorych na autyzm. Stosujemy tę terapię dwa razy dziennie po godzinie – mówi Piotr Kazor, właściciel DPS „Dworek” i dodaje: Dominik wytrzymuje ten czas w komorze. Po 20 sesjach widać poprawę w jego zachowaniu.